Розважальна програма

Розважальна програма

Facebook

Блоги ветеринарии

НЕВІДКЛАДНІ ОФТАЛЬМОЛОГІЧНІ СТАНИ

 

Р. Костлін Хірургічна ветеринарна клініка Людвіг-Максиміліан університет у Мюнхені, Німеччина Доповідач на конгресі USAVA у Львові 5–7 червня 2013 р

ЧАСТИНА 1

Незважаючи на те, що велика кількість невідкладних офтальмологічних випадків не завжди травматологічного походження, – збереження зору ще на ранніх стадіях проблеми залишається неодмінною умовою (conditio sine quanon) у ветеринарній медицині.

Далі будуть описані невідкладні офтальмологічні стани, їх діагностика, терапія та прогноз.

1. Зміна положення очного яблука

Exophthalmus-Protrusio bulbi: зміщення ока вперед, але воно знаходиться ще в межах очної орбіти.

Prolapsus bulbi: велика частина ока розміщена перед очною щілиною.

Luxatio bulbi: повне випадіння очного яблука.

Пролапс (лат. Prolapsus – випадіння) найчастіше спостерігається у порід собак з короткою мордою (брахіцефалів), тому що очне яблуко в порівнянні з очною орбітою дуже велике. Зустрічається також у котів, оскільки в останніх нерідко спостерігаються травми голови з розривом прямих зв’язок та ретробульбарною гематомою. Чим довше очне яблуко знаходиться в аномальному стані – тим більше набрякає кон’юнктива, що ускладнює вправлення очного яблука.

При сильно розширених зіницях прогноз погіршується. За умови цілісності очного яблука необхідно провести заходи задля його збереження.

Після вправлення очного яблука за допомогою вузликуватого шва створюється тимчасовий анкілоблефарон. Для цього по краю верхньої і нижньої повік робимо 2 розрізи на шкірі, видаляємо тканину завширшки приблизно 3 мм, а периферійні краї рани зшиваємо між собою. Шов залишаємо до того часу, поки не зникне ретробульбарний набряк і повіки закриватимуться шкіри видаляємо за допомогою ножиць Метценбаума.

У післяопераційний період використовуємо мазь Zykloplegikum, а також мазь, що містить кортизон та антибіотик (Neocortisel®)11. Системне лікування антибіотиком та преднізолоном (1 мг/кг) протягом перших 7 днів. Обережно: не застосовувати при виразці рогівки!

Прогноз обережний, все залежить від інтенсивності травми, породи тварини та часу перебування очного яблука поза очною орбітою. У більшості випадків вдається зберегти око.

При незворотніх ускладненнях ока (панофтальміт, сильне пересушення рогівки, розрив зорового нерва (n. opticus) та інше) проводиться енуклеація очного яблука, що означає видалення очного яблука та кон’юнктиви (Conjunctiva bulbi).

Техніка операції

Кантотомія: розтинаємо шкіру на відстані 2–5 мм від країв верхньої та нижньої повік за допомогою анатомічних ножиць Метценбаума. Препарування очного яблука щільно біля склери. Потім пересікаємо n. 1Selectavet opticus, видаляємо очне яблуко разом із третьою повікою. На зоровий нерв не накладається лігатура. Кровотечу зупиняємо за допомогою стерильних тампонів. Краї повік з’єднуємо вузликуватим швом. При використанні дренажу (в рідких випадках) видаляємо його через 1–2 доби.

Об’ємні процеси в ретробульбарній порожнині

Причини ретробульбарного процесу:

  • інфекційний процес (абсцес, флегмона),
  • запальнийпроцес(еозинофільний міозит),
  • неопластичний процес (злоякісний процес),
  • травма (гематома, мукоцеле додаткових пазух, Glandula zygomazica).

Симптоми ретробульбарного процесу. Відбувається випадіння третьої повіки (Buphthalmus), яке майже не спостерігається при глаукомі. З діагностичною метою необхідне грунтовне загальне дослідження тварини, під час якого обов’язковими є дослідження лімфатичних вузлів методом пальпації та огляд ротової повноцінно, а новоутворений «місток» порожнини. Після цього проводиться дослідження органів зору. Рентгенологічне дослідження та дослідження за допомогою комп’ютерної томографії допоможуть визначити причини захворювання. Особливо необхідно звернути увагу на патологічні зміни в коренях зубів. Лікування залежить від причини захворювання. Розріз та дренування ретробульбарних абсцесів у більшості випадків проводиться через ротову порожнину.

Полную версию статьи читайте во вложении...

Оцініть матеріал!
(0 голосів)
Читати 1881 разів

Авторизація

Де ми знаходимося:

loading map...
Click item below to move to